اخبار

نامه سرگشاده کانون کارگردانان سینمای ایران به رییس جمهور

نامه سرگشاده کانون کارگردانان سینمای ایران به رییس جمهور
 جناب آقاى روحانى

ریاست محترم جمهورى اسلامى ایران

 .. برآنیم تا درمسیر رسیدن به اعتدال فرهنگى برعهدمان با شما بمانیم..  کمتر از دوسال پیش، برآمدن شما از انتخابات ریاست جمهورى ، همراه با حمایت حداکثرى اهل  هنر، امید گشایش  را بخصوص در ما سینماگران برانگیخت . با شما همراه شدیم و همراه ماندیم ... اما این روزها نگرانیم .. نگرانِ امنیت صنف و حرفهِ مان که از جوانب مختلف گرفتار هجمه گروه هاى قلیلى شده است که دیدگاه هاى سلیقه اى شان را قانون مى شمارند و نگاه هاى متفاوت ازخود را برنمى تابند و براى اهالى سینما، با وجود رعایت همه چهارچوب هاى قانونى، هرروز سد و قائله اى در راه ارتباط  با مخاطبین حرفه  فراهم مى کنند. موج فراگیر احساس عدم امنیت حرفه اى را دراقشار مختلف همکاران مان مى بینیم و نگرانیم ، چراکه خطر تبدیل تدبیر و همراهى را به بى عملى و بى تفاوتى، و امید گشایش فرهنگى را به یأس و انفعال و گم کردن مسیرِ تعالى، در گذشته و دراین مسیر مشترک، به تجربه دریافته ایم..

 

جناب آقاى رئیس جمهور

 .... ما نگرانیم ، چراکه مى بینیم وعده هاى گشایش و تساهل وامید به آینده ،  درباوراهالى سینما، غالباً به درهاى بسته و سدهاى نهاده در راهى ختم شده که روز به روز گسترده تر و قطورترمى شوند ونمایندگان عالى ومباشران محترم و قانونى شما دروزارت ارشادوفرهنگ اسلامى - اگر نگوئیم رضایتمندانه -  در برابر این هجمه ها به دفعات سر و شانه خم کرده اند. 

... در حفظ حقوق حرفه اى مان  به مرجعیت نهاد متولى فرهنگ کشور در مهمترین پایگاه هاى قانونى میان ما و شما، یعنى شوراهاى پروانه ساخت و نمايش،  پاى بندیم .. امانگرانیم ، چراکه قریب به اتفاق اهالى سینما را بیشتر از مسئولان عالى ذیربط درگیر حفظ اعتبار و اقتدار این نهادها، درمقابل سلیقه هاى سیاسى نشسته برجاى قانون مى بینیم . و شاهدیم که تزلزل ، دوگانگى بیان و عمل ، و تسلیم هاى مکرر مسئولان عالى فرهنگى راه را بر بى هویتى و بى اعتبارى این نهاد هاى قانونى گشوده تر کرده وباعث شده  هرروز مدعى جدیدى، با نقاب دلسوزى و وابستگى به حوزه ها وسازمان ها وسلیقه هاى قدرتمند و آشکار و پنهان قدرت هاى در سایه، برافزودن بندى  جدید بر دست وپاى سینماى ایران، اهتمام  ورزد. 

همراهى دلسوزانه اهالى سینما در دوران تصدى مسئولان جدید فرهنگى، گواه برآن بوده و هست که ما و شما ، چشم انداز مشترکى داریم که درسایه قانون اساسى چاره اى جز اهتمام به تنوع و تکثر در پیمودن مسیر رو به تعالى فرهنگى کشور و ملت مان نداریم.. مى خواهیم دراین راه بمانیم ، اما از سیطره سلیقه ها و قدرت هاى پنهان و آشکارى که بازگشت دوران تک صدایى را در سر مى پرورانند ، و از عدم قاطعیت همراهان شما در مبارزه با این مهم نگرانیم.

 

رئیس جمهور محترم

گفته هاى موجز و روشن جنابعالى در رابطه با هنر و هنرمند و نقش دولت در تحکیم رابطه فرهنگى و حفظ امنیت صنفى  هنرمندان از یادمان نرفته و نخواهد رفت و محترمانه مى خواهیم که مسیر مشترک مان را با تکیه وعمل به آنها هموار گردانید. چراکه ادامه وضعیت موجود و تداوم نشانه هاى عدم توجه قانونى و کافى به امنیت شغلى و اقتصادى اهالى سینما، خطر برآمدن شکافى را دراین مسیر مى دهد که ادامه همراهى و هم رأیى را با مشکل روبرو خواهد کرد.

... موفقیت جنابعالى را درانجام مسئولیت هاى پیش رو از خداوند متعال خواستاریم.
۱۵ دی ۱۳۹۳ ۰۹:۰۴
تعداد کلیک: ۸۶۶

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کانون کارگردانان سینمای ایران می‌باشد.